Віктор Шаликін: “Кермувати культурою повинен той, хто її любить”

Напередодні Дня працівників культури, що відзначається в Україні 9-го листопада, ми попросили начальника управління культури, молоді, національностей і релігій Новомосковської міської ради Віктора Петровича Шаликіна розповісти про себе і стан культури в його рідному місті.

Дитинство, отроцтво, юність

Народився в новомосковському мікрорайоні Воронівка в родині художника, учасника Великої вітчизняної війни. Навчався в третій, найстарішій школі міста. Вважався культурно-освіченим і начитаним хлопчиком. Шалено любив історію, особливо стародавнього світу. Редагував шкільний журнал, у якому публікував свої статті, замітки, вірші. Із задоволенням брав участь у шкільній художній самодіяльності, театральних постановках, навіть намагався режисерувати й писати сценарії.

– Під час вибору ВНЗ та спеціальності зупинився на двох – театральному училищі та історичному факультеті в університеті. Спочатку спробував у театральне, де іспити були дещо раніше, і сам того не очікуючи, вступив. На акторське відділення. Спочатку сильно комплексував через свій дефект мови – нечітко вимовляв букву «Р», – відверто каже Віктор Петрович. – Ходив навіть до логопедів, які нічого дефектного в мені не знайшли, через що я ще більше зневірився. Мене врятував мій педагог, сьогоднішній художній керівник Театру драми й комедії (колишній ім. Горького) Жан Мельников. Він переконав, що я не гаркавлю, а вимовляю на французький манер, як великий Олександр Вертинський. Мовляв, багато хто хоче так навчитися, а тобі це дано природою.

Першим робочим місцем дипломованого актора Віктора Шаликіна став, як не дивно, Новомосковський парк ім. Сучкова, де він зайняв посаду художнього керівника. «Справа в тому, що я досить пізня дитина, – каже Шаликін. – Татові, коли я народився, було 55 років. А коли я отримав диплом – вже під 70. З огляду на те, що він фронтовик, здоров’я не було богатирським, та й мама вже слабувала. Словом, приніс акторську кар’єру в жертву батькам».

«Піонер»у справах сім’ї та молоді

Через рік мене перевели заступником директора кінотеатру «Авангард», потім запросили режисером у БК Металургів. У важкі 90-ті, коли розвалився Союз, а разом із ним і комсомол, останньому потрібно було знайти альтернативу. Такою стало управління в справах сім’ї та молоді, яке я й очолив у Новомосковську. Але нестерпний тягар часу й буття мене, як тоді багатьох молодих людей, покликав у бізнес. Друзі запропонували очолити два найбільших магазини італійських меблів у Києві. За сім років роботи в столиці я обставив меблями практично всю політичну еліту України. Ні, крім першого свого покупця, Софії Ротару, інших імен не назву.

«Люблю культуру більше, ніж бізнес»

Батька вже не було, а мама невпинно твердила мені, мовляв, ти матір рідну на грошi проміняв… І я повернувся. Купив занедбане приміщення, переобладнавши його в досить пристойне кафе «Квадрат». Щойно заклад став популярним серед городян, як тодішній мер Литвищенко зажадав, щоби я повернувся працювати в міськвиконком. Я почав було чинити опір, але знаючі люди мені сказали, що цій людині відмовляти не можна… Зрештою, я продав свій бізнес і таки повернувся до виконкому. Продав і зрозумів, що я люблю культуру більше ніж бізнес.

Фактично я один із небагатьох «могікан», який має в загальній сумі понад 15-річний стаж роботи в міськвиконкомі, а також досвід чиновника, який три рази йшов і знову туди повертався.

У назві моєї теперішньої посади – начальник управління культури, молоді, національностей і релігій – зашифровані напрямки, якими й займається наше відомство. Передусім це проведення загальноміських свят, розвиток художньої самодіяльності тощо. У структуру управління входять шість міських установ культури: школа естетичного виховання, Будинок культури ім. Гончара, клуб народної творчості, молодіжний культурно-освітній центр, історико-краєзнавчий музей ім. Калнишевського й централізована бібліотечна система із шести бібліотек.

Релігія, історія, архітектура

У Новомосковську зареєстровано 31 конфесія, релігійна громада, парафія та церква.

Також, у місті зареєстровано 4 громадські організації нацменшин: «Азербайджанська спілка «Савалан»; «Союз поляків Новомосковщини»; ромських жінок «Кале Якха»; обласна громадська організація «Ямаро Дром Бахтало», але діють сьогодні лише «Азербайджанська спілка «Савалан», з якою в листопаді планується спільний захід.

На обліку Новомосковського управління культури перебуває 41 пам’ятка культурної спадщини, з яких: 15 пам’яток історії та монументального мистецтва, 1 пам’ятка археології, 8 пам’яток архітектури (2 з них національного значення), 24 з них внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток та 17-ти пам’яток місцевого значення.

За твердженням Віктора Шаликіна, ні будівництво, ні обладнання десь у Новомосковську сучасного кінотеатру, якого в місті немає вже багато років, найближчим часом не планується.

Євген ЄВТУШЕНКО

Про виконану роботу

Клубними закладами міста за 9 місяців 2018-го року проведено 421 культурно-масовий захід, які відвідало загалом 92 337 новомосковців, зокрема 31 665 дітей відвідало 93 дитячих заходи.

***

У клубних закладах працює 31 аматорський колектив, у яких займаються 757 учасників. 14 колективів мають почесні звання «народний» і «зразковий». Протягом 9 місяців поточного року силами цих колективів надано 211 концертних виступів, глядачами яких стали 56 540 мешканців та гостей міста.

***

На зимових канікулах молодіжний театр «Муравейник» подарував 5 вистав для дітей, театрали міста подивилися виставу «Пігмаліон». До 10-ти річчя театру «Муравейник» презентував місту прем’єру водевілю «Біль від ніжного серця», а ляльковий театр «Барвінок» міського клубу культури 22 рази виступав зі своїми виставами перед школярами.

***

У школі естетичного виховання iм. Бровченка навчалось 369 учнів та 26 слухачів госпрозрахункових груп. Батьківська плата складала 50-167 грн для учнів школи і 366-520 грн для інших. 80 учнів пільгових категорій навчалися безкоштовно, за кошти міського бюджету. За час навчання учнями школи було надано 26 концертів, проведено 97 культмасових заходів, 8 виставок. 119 учнів стали учасниками 8 обласних, 6 всеукраїнських та 9 міжнародних конкурсів та фестивалів, де було отримано 62 призових місця.

***

Книжковий фонд бібліотек міської централізованої системи поповнився на 3075 примірників на суму 74 012 грн. У бібліотеках системи працювало 18 клубів за інтересами, пройшло 378 культмасових заходів, які відвідало 8 008 новомосковців, зокрема193 заходи для малечі. Надано населенню платних послуг на 10 576 грн.

***

Протягом року до фонду історико-краєзнавчого музею ім. П. Калнишевського було прийнято 172 предмети. Отже, станом на 1.10.2018 р. у музеї налічується 13 512 експонатів. Проведено 27 виставок та 124 екскурсії, які відвідало 1475 осіб. Кошти, отримані від проведення екскурсій складають 9007 грн. 8086 новомосковців стали учасниками 50-ти музейних культмасових заходів.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *