Все має свою ціну: тиждень зневоднення в Новомосковську

Тиждень зневоднення Новомосковська й Новомосковського району став дуже показовим. Не тільки з тієї позиції, що без води прожити неможливо. Він показав усі дірки і слабкі місця новенького європейського костюма моделі «децентралізація», який приміряють на собі українські села й міста.

Сьогодні ми всі говоримо «остаточне прощавай» не тільки РФ. Також ми прощаємося з залишками совкової інфраструктури ЖКГ. Зношення основних фондів житлово-комунального господарства досягло 70–90 %. Можна, звичайно, зробити зауваження «совку» за те, що труби, насоси, стіни будинків, дороги, що дісталися нам від них у спадок прожили лише 40–50 років. А потім нахабним чином згнили, розсипалися й остаточно зламалися. Можна декомунізувати комунальне господарство, але це не дає відповіді на питання, що з ним робити далі!

Добре бути великим і багатим містом, як Дніпро або Харків, де бюджети вимірюються десятками мільярдів гривень, де з надзвичайною легкістю виділяють 300–500 мільйонів на прикрасу фасадів муралами й на компенсацію боргів водоканалів і тепломереж. Добре бути унікальною Слобожанською ОТГ, жителі якої працюють в обласному центрі, користуються його інфраструктурою, а податки платять до свого місцевого бюджету. Але що робити маленьким сільським ОТГ і невеликим містам, у яких бюджети ділять не сотнями мільйонів, а по 20 тисяч гривень? У яких переважають державні зобов’язання з утримання медицини, освіти, усієї соціальної сфери? Для яких ремонт магістрального водогону від Дніпра до Новомосковську за 200 мільйонів — це нездійсненна мрія.

На районний новомосковський водоканал потрібно теж 180–200 мільйонів, щоби замінити давно згнилу ділянку труби. Хто дасть ці гроші? Уряд, який зараз готується до виборів? Так у владі давно вже зрозуміли, що скільки грошей не давай — від народу подяки біля виборчих кабінок не дочекаєшся. Тепер військовим містечкам та іншим населеним пунктам району дають поради на кшталт «порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих». Хотіли децентралізації? Їжте на здоров’я. Згнила труба? То це ваша труба і ваші проблеми. Беріть до рук лопати та йдіть відкопували занедбані ще за «совка» свердловини, забезпечуйте себе водою самі.

Насправді, децентралізація — це добре, але за зовсім іншого розподілу доходів між центральним і місцевими бюджетами. Відповідати можна тільки за те, за що ти можеш заплатити. Усе має свою ціну.

Ваш Мартин КАПУСТА

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *