• Виклик горіхової «мафії»

Виклик горіхової «мафії»

Вирощування і продаж за кордон волоського горіха майже цілком знаходиться «в тіні» (без сплати податків). Цей феномен української економіки був удостоєний терміном «горіхова мафія». Тому не дивно, що незадовго до нового врожаю горіхів (вересень-жовтень) голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа з представниками Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) та Української горіхової асоціації обговорював проблемні питання регулювання експорту вітчизняного волоського горіха.

Зокрема, говорили про проект закону, розробленого ВАР, мета якого впровадити систему електронного адміністрування обліку руху деяких товарів, включаючи горіхи.

Втім, у Держпродспоживслужбі вважають, що обійтися можна й без окремих «горіхових» законів. А для вирішення більшості нинішніх проблем підійдуть чинні акти. Згодні з чиновниками і представники профільної галузі: легалізувати ринок можна без додаткового регулювання.

«Головна мета – вивести ринок із тіні, щоб не треба було уряду вводити ліцензування або якось інакше регулювати цей ринок», – розповів глава асоціації «Укрсадпром» Дмитро Крошка.

Для цього, за його словами, досить на базі існуючих і планованих горіхових садів налагодити виробництво продукції з підтвердженим легальним походженням. Подальше очищення й фасування дозволять підвищити ціну горіха майже вдвічі. Таким чином додаткова вартість створюватиметься не за рахунок тіньових схем, а за рахунок переробки продукції.

Дмитро ПРУЖИНІН

За даними Мінагропроду

Всього в Україні площі під волоським горіхом оцінюються в 5 тис. га. Сільгосппідприємства планували посадку в 2017 році ще близько 2,5 тис. га горіхоплідних культур, із них волоського горіха – 1,52 тис. га, фундука – 0,89 тис. га, мигдалю – 40 га. За словами Дмитра Крошки, під промисловими горіховими садами знаходиться не більше 6% всіх посадок. Приблизно 80-90% врожаю горіхів збирається на приватних подвір’ях і продається перекупникам.

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *