Вигідний, але небезпечний

Площі під ріпаком в Україні в 2018/19 МР збільшилися до рекордного за 9 років рівня, а саме до 1,3 млн га. Це пояснюється тим, що ріпак – найдорожча з олійних культур, які ростуть в нашій країні. Всього за 2 роки площі під ріпаком зросли на 62%: з 0,8 млн га до вищезазначених 1,3 млн га.

У ріпака хороша рентабельність і високий попит з боку експортерів.

Лідерами за врожайністю в минулому році були Волинська, Хмельницька, Тернопільська, Рівненська та Вінницька області, де аграрії в середньому зібрали понад 3 т/га ріпаку. Всього ж за 2018-й рік українські компанії експортували 89,7% врожаю ріпаку. Це дозволяє Україні зайняти 4% світового ринку цієї культури і бути на 7-му місці серед світових виробників.

Без сумніву ріпак дуже вигідний економічно, але серйозно виснажує грунт.

– На жаль українські аграрії не вносять необхідну кількість мінеральних та інших добрив. Час, необхідний для відновлення землі після ріпаку, соняшнику і кукурудзи становить від 4 до 6 років, – каже голова Комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Микола Присяжнюк.

Взагалі, обсяги посіву цих «важких» технічних культур потрібно зменшувати або хоча б привести їх у норму – максимум 20% від загального обсягу засіяних культур. Однак для того, щоб знати норму, потрібно мати уявлення про те, скільки в нашій країні на балансі сільськогосподарської землі. А сьогодні, на жаль, цього ніхто сказати не може.

Більш того, в низці областей України відмінності між офіційними даними та супутниковими даними за площею, на яких вирощують озимий ріпак, досягають майже 20%. Попросту кажучи, знаходяться в «тіні». Обсяг посівних площ в Україні ще в 2016-му році був на 2 млн га більше, ніж за нинішніми даними офіційної статистики. Серед регіонів з найбільшими відмінностями за кількістю офіційно зареєстрованих і фактичних площ, найбільші обсяги на Херсонщині, Вінниччині та Миколаївщині (на 15,8 тис. га, 15 тис. га і 13,3 тис. га відповідно).

Тетяна СОКОЛОВА

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *