• OLYMPUS DIGITAL CAMERA
    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Валентин Рибалка: доктор психології з Котовки

Серед відомих котовчан є й доктор психологічних наук, професор, «Відмінник освіти», кавалер ордена України «За заслуги» й таке інше… Це — Валентин Васильович Рибалка

Народився в перший день 1947-го року в місті Ютербог (колишня Німецька Демократична Республіка), у сім’ї військовослужбовця. Його батько Василь Федосійович — учасник Великої Вітчизняної війни та виходець із села Котовка. Своєю батьківщиною Валентин Васильович вважає саме Дніпропетровщину та рідну Котовку, де пройшли роки його дитинства та навчання в початкових класах середньої школи.

У 1962-му році Валентин закінчив 8 класів загальноосвітньої середньої школи № 11 міста Новомосковська та вступив до Дніпропетровського технікуму автоматики та телемеханіки. Валентин захопився доволі рідкісною в ті часи наукою психологією і вирішив «впрягти в один віз коня та тремтливу лань» — зв’язати техніку з цієї психологією. Для цього він замахнувся на факультет психології найпрестижнішого в Радянському Союзі ВНЗ — Московського державного університету ім. Ломоносова. Добре підготувався і, незважаючи на величезний конкурс, таки вступив із першого разу. Разом із дипломом психолога у 1972-му році отримав розподіл у столицю України на посаду інженерного психолога в Київському інституті периферійного обладнання науково-виробничого об’єднання «Електронмаш».

Через два роки вступив до аспірантури, після закінчення якої став молодшим науковим співробітником Інституту психології України. Захистив кандидатську дисертацію з майже фантастичної навіть зараз теми — «Психологічні особливості процесу синтезу при конструюванні технічних об’єктів». Працював старшим науковим співробітником лабораторії психології трудового виховання, що стала пізніше лабораторією психології творчості, завідувачем Республіканського центру психологічної служби системи освіти Інституту психології України, а також старшим та провідним науковим співробітником, за сумісництвом, лабораторії консультативної психології і психотерапії Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України. Брав участь у державній програмі «Діти Чорнобиля». З 1993 р. — старший науковий співробітник Інституту педагогіки і психології професійної освіти АПН України, де захистив докторську дисертацію.

З 2007 р. — провідний і головний науковий співробітник відділу педагогічної і психологічної праці Інституту педагогічної освіти й освіти дорослих НАПН України. За сумісництвом працював старшим викладачем, доцентом, професором низки університетів Києва, Одеси, Львову, Полтави, Кременчука, радником директора Інституту обдарованої дитини НАПН України.

Серед нагород Валентина Рибалки — «Відмінник освіти України», медаль «За наукові досягнення» МОН України, Почесна грамота Верховної Ради України, знак «Почесний професор Відкритого міжнародного університету розвитку людини «України», знак «Ушинський К. Д.» НАПН України, медаль імені В. В. Зеньківського від Хмельницького Національного університету, орден України «За заслуги» ІІІ ступеня.

В останні роки душа Валентина Васильовича особливо тягнеться до Котовки, де поховані його дід і баба, яким із сестрою Тамарою Василівною Нестеренко, вчителькою із Новомосковська, поставив пам’ятник. Разом з Анатолієм Петровичем Самодриним, доктором педагогічних наук, професором Кременчуцької філії Дніпропетровського університету ім. Альфреда Нобеля, своїм другом, колегою та земляком iз Котовки, співпрацює з КЗО «Котовський навчально-реабілітаційний центр» Дніпропетровської обласної ради».

Завдяки Валентину Васильовичу Рибалці проведено декілька спільних наукових семінарів та круглих столів, здійснюються психолого-педагогічні консультації, зміцнюються наукові та життєві контакти з унікальною котовською інтелігенцією. А взагалі, Котовка постає як духовна столиця в душі та серці справжнього котовчанина Валентина Васильовича Рибалки.

За матеріалами книги «Котовка: від минулого до сьогодення»

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *