• біля пам'ятника Слави

Вакуум закону

Скандальні події в обласному центрі 9 травня та подальше за ними звільнення керівництва поліції Дніпра та області, якщо відставити вбік емоції, є сигналізаторами дуже серйозної та постійно зростаючої проблеми. Вона полягає в тому, що система державних законів і система правоохоронців тануть на очах, як квітневий сніг.

Закони виконуються вибірково, правоохоронці захищають закони вибірково, весь силовий блок держави заточений на одне – виконувати замовлення влади проти неугодних їй людей, подій, політсил. Як у класичній приказці вікової давнини: «друзям – усе, ворогам – закон».

Якщо не істерити, а говорити виключно фактами, то події 9 травня біля Монументу Слави в Дніпрі зводяться до дуже простої фабули. Головний пам’ятник у місті один, сюди традиційно 9 травня, а тепер ще й 8 травня приходять тисячі людей. Приходять самостійно та організовано, покладають квіти, сумують за загиблими та радіють перемозі. Є в цьому кримінал? Ні. 9 Травня – поки державне свято, і закони поки дозволяють покладати квіти до пам’ятників загиблим у тій війні.

Цьогоріч приблизно три тисячі людей прийшли організованою колоною під керівництвом двох партій, із партійною символікою та з портретами загиблих на війні родичів. Є в цьому кримінал? Ні. Партії українські, зареєстровані разом зі своєю символікою в Мін’юсті України.

До пам’ятника також прийшли ветерани АТО і активісти кількох молодіжних ультра-патріотичних організацій. Мають право? Безумовно. Ультра-патріоти зажадали від колони прибрати партійну символіку. Мають право? Ні, не мають. Які б звання та нагороди в цих людей не були, вони не можуть підміняти собою закон. Якщо закон дозволяє, то ніхто крім суду і ВР не має права самостійно змінювати закони або висувати кому б то не було протизаконні вимоги.

Поліція розділила живим щитом цих, так би мовити, ідеологічних противників. Але словесні баталії переросли у дві бійки. 14 постраждалих (у тому числі 6 поліцейських) і 15 затриманих. Вперше за багато років поліція охороняла не ту чи іншу політичну силу, вона охороняла закон і громадський порядок.

Але почалася істерика, до якої включилися керівництво МВС і ГПУ. Поліцейське начальство в Дніпрі та області було звільнено. Без проведення службового розслідування, без висновків комісії, без прокурорської перевірки. Просто так, про всяк випадок, з політичної доцільності.

Як ви думаєте, нові поліцейські начальники ризикуватимуть кар’єрою, захищаючи правопорядок? Ні. Вони отримали чіткий урок того, що таке «правильна служба». І поліція області з полегшенням повернеться до того, що вона робила в минулих роках – стояти, дивитися (а краще – відвертатися), і ніяк ні на що не реагувати. Навіть якщо вбивають. А раптом вбивця відзначений високим званням і нагородами, раптом у нього на потилиці титул «найкращий патріот»?

Історія багато разів учила тому, що, якщо в державі формується вакуум державної правозахисної сили, така держава довго не живе. Порожнечі немає й бути не може. Місце державних силових структур миттєво займуть інші парамілітарні, громадські та інші організації. І це буде махновщина, а не європейська держава.

Ваш Мартин КАПУСТА

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *