Перемога селян: Вадим Нестеренко відстояв права на землю жителів Магдалинівського району

У Магдалинівському районі розгорівся неабиякий скандал через те, що обласний Держгеокадастр дозволив приватним фірмам вкрасти в жителів покоси й пасовища. Люди звернулися по допомогу до народного депутата.

Сюжет цієї історії дуже простий і з кримінальним відтінком. Якесь ТОВ «Сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів «Барви лану» в обхід усіх правил і законів отримало у своє розпорядження приблизно 850 га землі, яку жителі сіл Котівки, Очеретуватого, Олександрівки та інших населених пунктів району все своє життя використовували під пасовища й сіножаті.

При цьому сільради самостійно й неодноразово зверталися до органів Держгеокадастра для оформлення цієї землі в сільських громадах за цільовим призначенням. Однак, чиновники «відфутболювали» ці документи, а потім дуже швидко оформили землі на приватний бізнес. Сільські громади та районна рада не змогли пробити цю корумповану систему, тож і звернулися по допомогу до народного депутата від 38 округу Вадима Нестеренка. Депутат відреагував миттєво.

Депутатські запити про незаконність відчуження в сільських громад пасовищ і сіножатей були направлені на адресу:

  • прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана;
  • генерального прокурора України Юрія Луценка;
  • в. о. глави Держгеокадастра України Олександру Колотіліну.

Однак, усі прекрасно розуміють, що таке масове захоплення пасовищ і сіножатей було б неможливим без існування в обласному відділенні Держгеокадастру кримінальних схем. Щоби розв’язання проблеми повернення земель у власність сільських громад не потонуло в багаторічному листуванні, Вадим Григорович вирішив надати їй гласність та реалізував нестандартний хід — надав активістам і депутатам Магдалинівського району можливість заявити про проблему з найвищої трибуни країни — трибуни Верховної Ради України.

 

Брифінг у Верховній Раді

Минулого тижня Вадим Нестеренко провів колективний брифінг у ВРУ, який транслювався на всю Україну. Він нагадав про те, що питання про закріплення земель, розташованих за межами сільських населених пунктів за сільськими громадами було одним із головних у його передвиборчій програмі, і це питання вирішене на користь ОТГ:

— Нашим складом Верховної Ради була проголосована та впроваджена в життя реформа фінансової та адміністративної децентралізації. І якщо перша реформа суттєво поповнила місцеві бюджети реальними грошима, то до другої реформи є багато запитань. Але є в неї й частина позитивних моментів, зокрема передача утвореним ОТГ права розпоряджатися земельними ділянками за межами населених пунктів, — підкреслив Вадим Нестеренко.

Розповідаючи про сутність земельної афери, що виникла в Магдалинівському районі, народний депутат дуже чітко назвав винуватців і виконавців цієї ганебної ситуації:

— На жаль, Дніпропетровське обласне відділенні ЦОВВ Держгеокадастру з рекордною швидкістю, користуючись прогалинами в законодавстві, намагається розподілити всі можливі вільні земельні ділянки між різними фірмами, які на думку людей мають безпосереднє відношення або до керівництва обласного управління, або до наближених до них осіб. Сьогодні черга дійшла навіть до пасовищ, де місцеві мешканці роками випасали власну худобу. Усі звернення сільських рад про оформлення цих пасовищ для потреб самих громад отримують постійні відмови з формальних причин із боку обласного управління, натомість вищезазначені фірми роблять це без перешкод.

Ми всі пам’ятаємо, як прем’єром Гройсманом на нараді був звільнений керівник Дніпровського Облдержгеокадастру за натяки на так званих сторонніх наглядачів, по-російськи — «смотрящих» у відомстві. Але, як кажуть люди, керівництво тоді змінили не тільки в обласному управлінні Держгеокадастру, змінили також одних наглядачів на інших, — розповів Вадим Нестеренко на брифінгу у ВР.

Вадим Григорович детально розібрався в ситуації, провів зустрічі з людьми, ознайомився з документами, обговорив їх із керівництвом Укрдержгеокадастру, домігся  підтримки інтересів селян у розв’язання проблеми, що склалася:

— Я особисто мав зустріч із в. о. голови Укрдержгеокадастру Олександром Копотіліним. Він, як мені здається, фахова людина з досвідом роботи. Він мені пообіцяв втрутитись у зазначену ситуацію.

Також прошу вважати мій виступ офіційним зверненням до ПМУ та правоохоронних органів із метою перевірити зазначені в скаргах людей факти та з’ясувати наявність або відсутність так званих «смотрящих» у обласному відділенні та підтвердити або спростувати цей ганебний факт, наявність якого й так відома на місцевому рівні.

На сьогодні, відповідно до депутатських запитів Вадима Нестеренка, ця проблема знаходиться на контролі прем’єр-міністра й генерального прокурора. І є дуже великий шанс на відновлення законності і справедливості щодо прав сільських громад Магдалинівського району на земельні ділянки під пасовища та сіножаті.

Віталій ШИЛОВ

З перших вуст

Виступи у Верховній Раді жителів Магдалинівського району, залучених Вадимом Нестеренком до проведення брифінгу

Юрій Коробов, перший зам голови РДА:

– У Магдалинівському районі Дніпропетровської області на сьогодні склалася надважка ситуація. Починаючи з жовтня 2018-го року по грудень обласним Держгеокадастром у Дніпропетровській області видано перші накази на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ «Сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів «Барви лану». Загальна кількість гектарів, на які є накази по Магдалинівському району — 850 гектарів сінокосів та пасовищ. У той час, коли кожна родина на селі утримує дві-три, а то й п’ять корів, випасаючи їх на цих сінокосах, використовуючи ці пасовища, хочуть забрати в селян і цю єдину можливість.

Сьогодні ми вимушені звертатися по допомогу та прохати захисту, тому що обуренню людей на селі сьогодні немає меж. Хочуть забрати й цю єдину можливість, завдяки якій сільська сім’я могла заробляти кошти, сплачувати комунальні послуги та просто жити.

Голова Олександрівської сільської ради Володимир Гудим:

– Є три населених пункти в нас невеличких, усього проживає 525 жителів, але жителі нашого села живуть із того, що утримують корів і обробляють свої власні паї. У вересні-грудні цього року ТОВ «Дніпровське товариство сільськогосподарських виробників із підтримки інвалідів» зайшло на нашу територію з намірами одібрати в людей 323,7 гектарів випасів і сінокосів. Якщо це товариство свої наміри здійснить, люди залишаться взагалі без засобів до існування. Тому громада мені доручила звернутися до нашого народного депутата Вадима Григоровича, до нашої держави в особі Президента України, правоохоронних органів, щоби допомогти відстояти наші землі, допомогти нам жити на селі в сьогоднішній складний час.

Депутат Магдалинівської районної ради, Олександр Прудкосвист:

– Ще з усіх давніх-давен корова була годувальницею селянина. На жаль, хочуть відібрати останню годувальницю в наших людей. Звертаємося до діючої влади нашої держави зупинити це свавілля і якось подіяти на тих, хто це все робить.

Голова Котівської сільської ради Олена Пустова:

– Ми змушені були приїхати сюди, звернутися по допомогу до народного депутата через кричущу ситуацію. У селі, сільським головою якого я являюсь, є 2500 жителів. У 280 дворах утримується велика рогата худоба. У сільській місцевості годувальниця корова є єдиним джерелом доходу для сільської сім’ї. І сьогодні люди опиняться без можливості випасати худобу й косити сіно. По нашій територіальній громаді «Сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів «Барви лану» має намір вилучити 180 гектарів землі. Водночас, у першому наказі головного управління Держгеокадастру по Дніпропетровській області вказано, що ця земля має призначення для ведення сільськогосподарського товарного виробництва. Без проведення інспекції, без проведення інвентаризації землі, просто так, узяли і змінили. А насправді це — заливні луки, які переорювати загалом не можна, ні з природоохоронної точки зору, ні з людської точки зору. Тому я як представник своєї територіальної громади маю надію, що нас почують. І за допомогою Вадима Григоровича буде відновлена справедливість.

Коли верстався номер

Щойно стало відомо, що після запитів Вадима Григоровича та проведення брифінгу у Верховній Раді України обласний Держгеокадастр скасував свої рішення про передання пасовиц і сінокосів Магдалинівського району у власність приватної фірми.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *