Вадим Нестеренко: Ринок землі буде. Але не раніше, ніж держава забезпечить захист прав пайовиків!

Про це народний депутат 4-го липня 2019-го року заявив на брифінгу з трибуни Верховної Ради. Публікуємо основні тези, що розкривають позицію Вадима Григоровича Нестеренка.

«Я обіцяв своїм виборцям 38-го округу, а це сільськогосподарський округ, публічно озвучити в стінах Верховної Ради їхню позицію щодо відкриття ринку сільгоспземлі.

Після того, як від нової влади прозвучали неодноразові заяви про ледь не негайну земельну реформу, я звернувся до своїх виборців, для яких усі пов’язані з землею питання – її продаж, оренда, захист земельних паїв – життєво важливі. На зустрічах зі мною люди самі часто піднімають ці питання, хочуть розуміти подробиці і висловлюють побоювання.

Щоб мати максимально об’єктивну картину думок людей, я організував телефонне опитування виборців округу. Жителям округу ставилося три питання.

Їхні відповіді показали, що приблизно 63% опитаних категорично не підтримують ініціативу влади про швидке введення вільного ринку земель сільгосппризначення. З продажем землі згодні десь відсотків 15, але й вони хотіли б насамперед чітко розуміти умови, всі нюанси майбутнього ринку землі. Водночас переважна більшість – проти продажу української землі іноземцям.

Але головне, що турбує людей – це те, що продаж землі не пройде чесно і прозоро, без обману та рейдерських захоплень. Таку тривогу відчуває 81% жителів сільської округи. Це величезна цифра.

72% моїх виборців заявили, що я як їхній депутат від мажоритарного округу повинен у Верховній Раді голосувати проти непідготовленої та поспішної земельної реформи.

Хочу підкреслити, що я сам повною мірою поділяю думку більшості селян. Перш за все тому, що ми вже багато років говоримо про ринок землі, але технічні та організаційні умови для цього кроку не готові і не готуються. Це стосується проблемних питань до земельного кадастру, до його органів на місцях, до обліку землі, до відсутності на руках у багатьох власників паїв оригіналів документів на землю. Відсутність реальної підготовки до реформи помножене на свавілля корумпованих чиновників неминуче призведе до масових махінацій і незаконного обезземелювання селян.

Розмови про негайний початок розпродажу землі звучать все голосніше, а механізми, які змогли б не допустити або хоча б істотно обмежити потенційне земельне беззаконня, поки ще взагалі не готуються і не обговорюються.

Мій особистий досвід боротьби за повернення незаконно вилучених у сільських громад прилеглих за межею населеного пункту земель – а це пасовища, сіножаті, береги річок, які намагалися відвести у людей через кримінальні «дахи» держкадастру – показує, що небезпека реальна і велика. У війні бюрократії всіх мастей проти селян, проти власників паїв – корупція численніша, краще організована і найчастіше перемагає простих людей. Сьогодні чиновники, образно кажучи, поки тільки тренуються і нарощують досвід земельних махінацій, а з відкриттям ринку вони вдадуться до крайніх засобів.

Я знаю це з особистого досвіду. Ось тут із цієї трибуни Ради я як депутат і мої виборці – представники сільських громад Магдалинівського району – відстоювали незаконно відібрані у громад пасовища і сіножаті. На скарги селян ніхто ні на якому рівні не реагував. І тільки тоді, коли ми заявили про злочин на всю країну, піддали його розголосу – тільки тоді зі скрипом заробив чиновницький механізм і селянам повернули землі.

Ми всі прекрасно розуміємо, що ринок землі в Україні лобіює МВФ, і що ми залежні від кредитів Міжнародного валютного фонду. Також абсолютно зрозуміло, що різні транснаціональні західні кампанії будуть скуповувати українські чорноземи через підставних осіб, адже для них це дуже перспективне інвестування. Але ми не можемо забувати про інтереси України та українців.

Моя позиція така – ринок землі може бути відкритий тільки після попереднього наведення порядку в системі обліку та контролю. Водночас власниками української землі можуть бути тільки українці. Іноземці можуть отримувати право довгострокової оренди, що дасть їм можливість вибудовувати системний бізнес, але права купувати українську землю у них бути не повинно.

І уряду, і офісу Президента потрібно пам’ятати, що продаж землі – це не тільки питання оперативного реагування на проблеми з бюджетом, який є дефіцитним через економіку, що не працює. Насправді земля – це стратегічне для держави питання продовольчої безпеки.

Ми ж розуміємо, що власник землі сам розпоряджається вирощеною на ній продукцією. Населення планети зростає, клімат явно змінюється і не на краще, питання браку продовольства і води стає все більш актуальним. Якщо Україна не буде враховувати ці геополітичні чинники, то в підсумку вже наступне покоління українців може опинитися біля розбитого корита.

Також зверну увагу на те, що 5 років цілеспрямованої деіндустріалізації України призвело до появи в містах мільйонів трудових мігрантів. І необдумана поспішна земельна реформа теж може мати аналогічні наслідки – вона залишить без роботи і вижене мільйони сільських жителів із їхніх рідних сіл у пошуках кращої долі.

На завершення хочу підтвердити всім виборцям свого округу, що я повністю поділяю їхню позицію, їхню тривогу щодо земельної реформи та буду відстоювати в Раді саме їхню позицію та інтереси».

Записав Віталій ШИЛОВ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *