• позиція

Вадим Нестеренко: «Реакція людей – логічна та зрозуміла, реакція сільрад – нелогічна й неконструктивна»

За підсумками наради, яку я провів в РДА, мною підготовлено та направлено депутатські запити про те, щоб відновити електропостачання насосів водопровідної мережі. Але я відразу попередив керівників сіл і району, що борги треба погашати. Якщо є борги – в постачальників є правові підстави для обмеження або повної зупинки постачання послуги. Це реалії сьогодення.

Але якщо говорити по суті проблеми, то її вирішення лежить зовсім в іншій площині, у площині децентралізації. Я так зрозумів зі слів мітингувальників на нараді, що «райводоканал сьогодні безгосподарний, він погано управляється». Якщо дотримуватися цієї логіки, то що вимагати від районних комунальників, якщо вони, як стверджують у сільрадах, «не вміють керувати й господарювати»?

Великою мірою, водопровідні мережі потрібно забрати з «безгоспних» рук і передати їх у господарські руки власників – самим громадам. Цього вимагає децентралізація, і це правильна вимога.

Я зараз кажу навіть не тільки як депутат (тому що з точки зору депутата безумовно потрібно виконувати закони і передавати мережі громадам), я говорю з точки зору людини, яка розбирається в господарських питаннях. Щоб щось у твоєму господарстві працювало якісно та ефективно, потрібно займатися цим самому. Результат є тільки тоді, коли ти сам робиш для себе. Ось і громада повинна бути господарем у своєму спільному господарстві, а не чекати милості від якогось абстрактного районного чиновника, в якого до кожного конкретного села немає ніякого діла.

Наведу просту аналогію. Знаєте, як у містах десятиліттями йшла вічна війна з поганими ЖЕКами. Де їх начальників всіх як одного вважали «злими й байдужими хамами», а у мешканців були нескінченні проблеми. Але зуміли ж за один раз цю проблему вирішити – створили ОСББ, передали будинки на обслуговування самим мешканцям і змусили людей цим загальним добром управляти. Це було політичне та економічне рішення держави. І тепер усі розуміють, що якщо в будинку є проблема, то це проблема на ЖЕКу, а самих мешканців і тих, кого вони обрали або найняли управляти будинком.

Гадаю, прийшов час зрозуміти цю логіку і в селах, ставати господарем своїх громад. Децентралізація – це не лише ресурси, а й повна відповідальність за утримання власної інфраструктури. Тепер громада сама повинна вирішувати, де їй брати гроші та на що їх витрачати в першу чергу: чи оновлювати водопровід, чи БК ремонтувати, а може й те, й інше.

В районі ймовірно відключатимуть ще й інші села, і їм теж доведеться вирішувати ці проблеми. Але оскільки сьогодні мова йде про два конкретні села, які дуже прагнуть до самостійності, то їм сам бог велів брати на себе відповідальність за свій соцкультпобут. Тоді людям не доведеться їздити в райцентр, вони прийдуть у свою сільраду та чітко розумітимуть цифри – хто заплатив, скільки заплатив, хто не заплатив, що за ці кошти зроблено або не зроблено.

Шумом, криком і мітингами більше жодну господарську проблему не вирішити. До речі, незрозуміло, чому мітинг перед РДА, а не перед ДТЕК. За логікою, якщо відключив Обленерго, то до нього і претензії повинні бути. Але в головах у сільрад живе поки наївний розрахунок на те, що районні чиновники, як це було раніше, будуть вирішувати проблеми сільрад замість самих сільрад, за рахунок «політичного рішення». Цього більше не буде, держава такі політичні ігри вже скасувала. Є господарська діяльність сільрад і їхня повна відповідальність за результати цієї діяльності.

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *