Вадим Нестеренко: «Проблеми центрального опалення можна вирішити лише завдяки усвідомленості самих городян»

У телефонній розмові з нашим кореспондентом в. о. міського голови Новомосковська Сергій Горошко підтвердив, що 1 листопада в місті стартує опалювальний сезон, проте більш детальних коментарів нам домогтися не вдалося. Тому, нам здалося, що доречно буде згадати позицію щодо цього питання народного депутата України Вадима Нестеренка, викладену ним на нещодавній прес-конференції для представників місцевих ЗМІ.

«Теоретично, на мою думку, центральне опалення є на даний момент досить ефективним, – заявив нардеп. – Тим паче при наявності альтернативних джерел отримання тепла, скажімо, з відходів сільськогосподарської продукції. Маються на увазі котельні на пелетах із соломи, деревних відходів тощо. У нас навіть зберігся проект споруди в Новомосковську так званої теплоелектроцентралі (ТЕЦ), здатної давати електроенергію за «зеленим тарифом» і плюс до неї – гарячу воду, придатну також для опалення житлового сектору. Але незалежно від джерела використовуваної енергії, проблема неплатежів населення ставить хрест на ідеї центрального опалення. Якщо люди не хочуть платити за централізоване тепло будь-яка ТЕЦ стає неефективною. Подібна ситуація спостерігається сьогодні по всій країні, і чим менше населений пункт, тим швидше настає в ньому криза. Перехід до інших варіантів опалення відбувається дуже болісно, оскільки люди не вірять у можливість альтернативи й не готові сприймати будь-які нововведення, особливо в комунальній сфері.

З іншого боку, за останні кілька років позиція держави з цього питання в корені змінилася. Якщо раніше вона (держава) брала значну частину проблеми на себе, компенсуючи борги неплатників, то сьогодні всі тяготи «зіпхнули» на місцеві органи влади. Крім того, різко посилилися вимоги газопостачальних корпорацій. Питання стоїть так: без погашення заборгованості за минулі роки та внесення передоплати, лімітів на газ не виділяють, і як буде опалюватися той чи інший населений пункт, нікому немає ніякого діла.

Ось і виходить, що місцеві бюджети тепер самі змушені компенсувати недоплати городян. Так, за результатами минулого року, з 40 млн грн, що становлять бюджет розвитку Новомосковська (гроші на ремонт шкіл, лікарень, благоустрій міста тощо) 15 млн пішло на погашення боргів населення за тепло. У наступному році через зростання цін на газ ця цифра може скласти 20-25 млн грн і більше, тобто до 50% бюджету розвитку. Навряд чи більшості городян може сподобатися така ситуація.

Водночас, для людей, які не в змозі платити, існує механізм субсидій, який повністю знімає фінансове навантаження з плечей споживача послуги, а якщо людина не оформляє субсидію, значить вона не платить принципово. До речі, це практично не поширюється на жителів приватного сектора, де платіжна дисципліна в рази вища, ніж у багатоквартирних будинках. То що ж приватники значно багатіші? Звісно, ні! Просто в жителів багатоповерхівок є можливість уникнути особистої відповідальності, сховатися за спину сусіда, якою вони з радістю користуються. З огляду на це, у поточному році міськрада готова піти на крайні заходи, відключивши від опалення близько двох десятків багатоквартирних будинків із найбільшими боргами. Список їх адрес неодноразово наводився в пресі. Чи дасть результат подібна «силова» міра, покаже майбутнє. Я ж у підсумку ще раз підкреслю, що проблеми центрального опалення можна вирішити тільки завдяки усвідомленості самих городян. Іншого шляху сьогодні немає».

Сергій ВЕРЬОВКІН

Питання-відповідь

– Вадиме Григоровичу, яке Ваше особисте відчуття, чи винесла новомосковська міська рада хоч якісь уроки з минулорічного опалювального сезону? Чи готова він застосувати отриманий досвід на практиці? Адже, якщо так, то нинішній сезон може пройти менш гостро…

– Якраз у цьому плані в мене є великі питання до міської влади. Зокрема, у минулому році робота з населенням велася куди більш наполегливо, дохідливо і, можна сказати, агресивно. У цьому ж році вона була проведена на вкрай низькому рівні, про що свідчить, зокрема, збільшена сума заборгованості перед тепловиками.

З іншого боку, «Теплоенерго», схоже, відчуває себе сьогодні більш розслаблено, сподіваючись на повторення торішнього варіанту, тобто компенсації боргів із міської скарбниці.

Загалом, хотілося б дивитися на ситуацію з оптимізмом, але…

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *