Вадим Нестеренко: «Новий антирейдерський закон захистить права власників земельних паїв та агровиробників»

Народний депутат прокоментував фінальне засідання робочої групи з розробки проекту Закону «Про захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки».

Вадиме Григоровичу, Ви є співавтором цього законопроекту. То що це за законопроект, і чим викликана його необхідність?

– Це буде дуже важливий і потрібний закон не лише для аграріїв, а і для кожного сільського мешканця, який володіє земельним паєм. В Україні сьогодні є дуже серйозна проблема – це масові рейдерські захоплення землі та агропідприємств, і ця проблема з кожним роком набуває все більш загрозливих масштабів. За деякими даними кількість рейдерських захоплень в АПК останнім часом становить по 7-8 тисяч випадків на рік. Точної статистики ніхто не має.

Активізація рейдерства в АПК зрозуміла, адже рейдери захоплюють саме ті підприємства, які якось працюють, виживають, розвиваються, де є прибуток. А сьогодні аграрний сектор чи не «найживіший» в економіці України. Та й сама земля теж багато коштує, тому об’єктом рейдерства стають не тільки агрогосподарства а й майнові права звичайних селян – власників земельних паїв.

Рейдери користуються тим, що немає порядку в обліку майнових прав на землю, на агропідприємства та фермерські господарства. Потрібно навести жорсткий і чіткий порядок в обліку землі, в закріпленні прав власників земельних паїв і ділянок. Адже сьогодні в державних базах навіть немає більшості договорів оренди землі, які укладалися до 2004 року. Електронний реєстр Держгеокадастру не отримав таких даних від місцевих адміністрацій, а реєстр Мін’юсту не отримав повних даних від сільських, селищних, міських рад.

Чи можуть селяни захиститися від рейдерів? Майже ні, адже ми маємо поголовну юридичну, правову неграмотність сільського населення, в тому числі й фермерів. У великих компаній є цілі юридичні відділи, їх обслуговують професійні юридичні фірми. А у фермерів які юристи? При цьому в сфері земельних відносин діє понад сотня законів і підзаконних актів, і майже кожен із них може стати підставою для «чорного переділу» землі.

Я і мої колеги по Аграрному комітету ВР переконали уряд у тому, що ці серйозні проблеми повинні бути врегульовані спеціальним законом. Наразі готова основа законопроекту, підготовленого спільними зусиллями робочої групи, до якої входжу я, представники нашого Комітету ВР, Міністерств юстиції та АПК, Держгеокадастру.

Робоча група підтримала даний законопроект у запропонованій редакції, зараз узгоджуються деякі спірні питання з міністерствами, і найближчим часом проект закону буде офіційно внесений на розгляд Верховної Ради.

Які найбільш важливі аспекти законопроекту виокремлюєте Ви, над якими питаннями Ви працюєте, щоб забезпечити реальний захист аграріїв від рейдерів?

– Ви, напевно, пам’ятаєте, як два роки тому люди, які не мають жодного відношення до села, заради своїх партійно-популістських цілей проштовхували нібито «реформаторські» закони зі спрощеної системи реєстрації та поводження з реєстрами, які й стали основою для сьогоднішнього рейдерства в АПК. Наприклад, закон 835-VIII, що часто називають «законом Ляшка», який поставив своє прізвище першим у списку співавторів та активно лобіював цей законопроект. Тоді депутатам-аграріям не вдалося внести свої антирейдерські поправки, нас не чули і закон проштовхували заради «політичної доцільності», і отримали те, що отримали.

Сьогоднішній законопроект готують саме аграрії на підставі свого досвіду та своєї практики, він чітко спрямований на захист прав селян і агровиробників, і в цій редакції виходить досить жорстким і дієвим. У законі будуть передбачені дієві запобіжники, які б дозволили унеможливити такі проблеми:

– подвійну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок;

– неправомірне заволодіння землями, які використовуються сільськогосподарськими підприємствами;

– захоплення майна сільськогосподарських підприємств (будівель і споруд, сільськогосподарської техніки, врожаю, інших матеріальних активів);

– поглинання сільськогосподарських підприємств шляхом протиправного привласнення корпоративних прав (часток);

– протиправне зупинення діяльності сільськогосподарських підприємств внаслідок необґрунтованого накладення арешту на майно та активи підприємства, силової протидії виробничій діяльності.

Я і мої колеги з профільного Комітету ВР наполягаємо ще й на тому, щоб доповнити Прикінцеві положення законопроекту дорученням Кабміну забезпечити внесення до Держземкадастру актуальних даних про земельні ділянки, право на які набуто до 1 січня 2013 року.

Роботи над проектом антирейдерського закону ще багато, далеко не всі представники органів виконавчої влади в реальності налаштовані на те, щоб зупинити рейдерство в АПК, декого це влаштовує. Але ми налаштовані на те, щоб усі пропозиції агровиробників були враховані в остаточній редакції закону. Інакше нам аграріїв не захистити, а я заради цього і йшов у депутати – допомагати розвиватися селу та захищати інтереси сільських жителів.

Віталій ШИЛОВ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *