Вадим Нестеренко: «Люди зробили свій вибір і відповідати за результати цього вибору вони будуть самі перед собою»

– Вадиме Григоровичу, як Ви оцінюєте результати виборів на 38-му окрузі і загалом у країні?

– 21 липня переміг партійний бренд, і не тільки в пропорційній системі, але й на мажоритарних округах, крім незначних територій на заході і сході країни. Переможці зловили кураж після другого туру президентських виборів, переконали виборця в тому, що 21-го липня люди брали участь не в парламентських виборах, а в неіснуючому третьому турі президентських. Звідси у багатьох виникла каша в голові, незрозумілі надії невідомо на що. 50% рейтингу перемоги кандидатів – це не їхній особистий рейтинг, а рейтинг Президента Зеленського.

На жаль, не вдалося пояснити виборцям, що дивитися треба не тільки на партійні кольори і логотипи, а й на особистість кандидатів, адже парламент складається, якщо говорити за великим рахунком, не з партій, а з конкретних депутатів. Якість парламенту визначається якістю депутатів.

І якщо починати аналізувати підсумки виборів на мажоритарних округах загалом у країні, то на мою думку, народ зробив свій вибір абсолютно ірраціонально і нелогічно, але будь-який вибір потрібно поважати, це основа демократії, це те, що записано в Конституції України.

– У чому ви вбачаєте ірраціональність вибору? Народ захотів нових облич, і він їх отримав. Причому, в несподівано великій кількості.

– Проблема не в тому, що люди, як ви кажете, «захотіли поміняти обличчя», у людей є величезне розчарування і від останніх п’яти років, так й від усіх попередніх. Це зрозуміло і можна пояснити. Проблема в тому, кого на кого поміняли. І це проблема не нашого округу, це сьогодні буде проблемою для всієї країни. Я, припустимо, комусь не подобаюся, але є ж і такі округи, де люди молилися на свого депутата-мажоритарника. Молилися, але не обрали.

Я не зі слів, а з особистої практики розумію, який рівень підготовки потрібен, щоб працювати в Раді, в якомусь профільному комітеті, як працювати з законопроектами. Для цього потрібна серйозна підготовка, знання, досвід, освіта. Так, у минулому складі Ради на хвилі Майдану було занадто багато неготових до депутатської роботи комбатів і активістів, але вони виконували роль масовки, а сьогодні в масовку може перетворитися більша частина вищого законодавчого органу країни.

Ось, дивіться, округ нардепа Богуслаєва в Запоріжжі, де його підприємство є містоутворюючим, дає роботу, веде соціальні проекти. Сам Богуслаєв прекрасний економіст і виробничник, він лобіював закони в інтересах української економіки, а люди замість Богуслаєва обирають хлопчика без освіти – весільного фотографа тільки тому, що його висунули під зеленим партійним брендом. В якому комітеті Ради він буде працювати? В якій галузі фотограф є фахівцем? Народ, йдучи на виборчі дільниці, хотів, щоб запрацювала економіка, щоб зарплати і пенсії виросли, а як цей 25-річний депутат зможе посприяти реалізації цих мрій виборців?

Вибір повинен бути мудрим. Коли п’ять років тому попереджали, що Майдан принесе за собою масу проблем, але більшість не повірила цим попередженням, вигадала собі нових кумирів, дружно за них проголосувала. Тепер, через п’ять років, кажуть, що тоді вони помилялися, а ось цими виборами ми цю помилку виправили. Як?

Хочуть роботу і зарплату, але замість комбатів обирають не виробничників, а 25-річних безробітних з освітою ПТУ. Де логіка? Хочуть для сільського округу дороги, ремонти, закони, які допомагають агровиробникам, але водночас голосують за приїжджого з міста безробітного, вкрай далекого від всіх їхніх сільських проблем. Звернули увагу, скільки від партії влади пройшло в парламент людей без освіти, тимчасово безробітних? А як можна жити і не працювати? За які гроші такі люди харчуються і оплачують комуналку?

Може бути, від відчаю у людей взагалі змістилися поняття про вибір. Є високий рівень довіри до телевізора і нового голови держави, і люди перестали оцінювати справи, бачать і чують тільки слова та гасла. За конкретні справи проголосували приблизно на 40 ділянках, там люди тверезо підійшли до вибору, але були й абсурдні ситуації. Виборча дільниця, наприклад, розташована в клубі, який ми разом ремонтували, на ремонт якого гроші в район привів я. І дуже добре пам’ятаю, як ті ж самі виборці раділи і дякували. Але не проголосували. Якщо людей життя ще не навчило, що вірити потрібно конкретним справам, а не гучним словам, ну, в цьому випадку я нічим допомогти не можу.

І ще один показовий нюанс. Завжди в народу було правило, що депутати-мажоритарники це ті, хто поруч, до кого можна звернутися й отримати допомогу, ніколи раніше за мажоритаркою не обирали приїжджих «парашутистів». А що трапилося сьогодні? Ось один із округів Дніпра, там обирають 27-річного приїжджого хлопця з Харкова. Як ви думаєте – чи побачать жителі цього округу свого депутата ще хоч раз у житті? Я в цьому, м’яко кажучи, не впевнений. І до кого люди підуть зі своїми питаннями незаконної забудови, вирубки скверів? Навіть в прокуратуру не зможуть піти, у неї немає тепер таких функцій.

Нардеп Куліченко на сусідньому окрузі в Дніпрі врятував для міста через свій бюджетний комітет сотні мільйонів гривень, залучив гроші і реалізував у всіх школах округу унікальний, єдиний в Україні проект з модернізації освіти за допомогою комп’ютерних технологій, витратив три роки життя, не залишив без уваги жодної школи. А на зміну йому обирають безробітного з освітою «вечірньої школи».

Або люди хочуть покінчити з корупцією, але водночас голосують за кандидатів, щодо яких заведені справи за підозрою в корупції. Де логіка?

Я виступав і голосував у Раді, жорстко відстоював інтереси селян, які в нинішніх умовах непідготовленого ринку землі бояться, що їх пограбують. Але ті ж самі селяни голосують за кандидата, у якого першим пунктом програми – негайний продаж землі. Ви бачите в цьому логіку? Я ні!

– Соціологи ж попереджали про те, що люди готові голосувати не за цукерку, а за обгортку від цукерки. Тим не менш, ви прийняли рішення брати участь у виборах. Навіщо?

– Я знав про це, але мені було цікаво самому на особистому досвіді переконатися в тому, що вибір може бути настільки ірраціональним, що можна голосувати не за конкретні справи, а за дуже загальні слова, просто за бренд.

Так, я міг не йти на ці вибори, але коли в червні озвучив це своє бажання, мені почали дорікати в тому, що я хочу покинути розпочаті справи і людей. Тепер мене дорікнути нема в чому. Люди зробили вибір і відповідальність за цей вибір нести їм.

Хочу звернутися до тих, хто на цих виборах підтримав мене, ті мої ідеї та програми, які я пропонував для округу. Хто не повірив у наклеп і відверту брехню, яку проти мене розпускали конкуренти. До речі, я в ході цієї передвиборної кампанії ніколи навіть не згадував прізвищ конкурентів, не опускався до їхньої критики, говорив тільки про свої ідеї та плани. І розсудливі люди мене почули.

Я вдячний всій моїй команді, яка брала участь у виборах. Нас було багато, але на жаль, не більшість.

– А що буде з тими проектами і планами, які були зав’язані на ваших особистих гарантіях інвесторам і переговорах у тому ж Кабміні? Хто їх продовжить? Той самий проект альтернативного дешевого опалення для Новомосковська?

– Новомосковськ проголосував проти альтернативного опалення. Це вибір людей, я з цим вибором сперечатися не буду. У цьому проекті потрібні величезні інвестиції, потрібні серйозні гарантії інвесторам, потрібні збалансовані інтереси міста і приватного бізнесу. Я готовий, звісно, передати напрацювання щодо цього проекту новому депутату, якщо він проявить інтерес. Але я не думаю, що такий інтерес у нього буде.

Я взагалі поки не розумію, як буде працювати нова система влади, але вже бачу, що починаються питання з ремонтом доріг, з великими інфраструктурними проектами. Все це для округу потрібно виходжувати ногами, потрібно стукати в Кабмін, в міністерства, в обласну адміністрацію. Але я вперше за п’ять років зітхнув з полегшенням, це вже не мої обов’язки. Я зможу повернутися до того, чим займався з молодості, розвивати проекти в агробізнесі. П’ять років тому я добровільно звалив на себе цю досить важку ношу депутатської та громадської роботи, тепер можу спати спокійно і думати як нормальний бізнесмен тільки про розвиток своїх підприємств.

– Ще питання про долю вашого благодійного фонду «Твій рідний край». Він уже став звичним для жителів округу, люди знали, хто може допомогти. А що далі?

– Так, я обіцяв виборцям, що крім загальної депутатської роботи в парламенті, від мене буде адресна допомога, адже жоден бюджет сьогодні не може потягнути повноцінну соціальну політику. Всі свої обіцянки виконав, зокрема створив цей фонд. Це величезні кошти, мої особисті. Фонд допомагав оплачувати операції, підтримував незаможних, фінансував участь дитячих секцій і клубів у змаганнях, конкурсах. За допомогою фонду ми перетворили свята дня міста Новомосковська в найяскравіші події, запрошували і оплачували зірок.

Але все це було моєю особистою ініціативою, добровільно взятим на себе фінансовим навантаженням, щоб підтримати людей у важкий час. Тепер ваш новий депутат, якщо його хвилюють жителі округу, я вважаю, теж повинен займатися такою роботою. Я готовий передати йому списки малозабезпечених для адресної допомоги.

Розумієте, ви ставите мені питання, які до мене вже не стосуються. У вас є новий депутат і всі питання про розвиток інфраструктури округу, про допомогу, про перспективи ставте йому. І про перспективи країни – це теж до нього і до майбутньої правлячої більшості у Верховній Раді.

– Ви, схоже, песиміст, коли говорите про перспективи?

– Правильніше сказати, що я добре інформований оптиміст. Я хочу вірити в краще, але п’ять років тому пообіцяли, що будемо жити як у Європі, варто тільки змінити владу через Майдан. Люди повірили і тільки тепер всім стало зрозуміло, в якій «Європі» ми опинилися. Зараз знову ті ж гасла – змінимо владу і заживемо. Так, владу змінювати і оновлювати треба постійно, але все питання в тому – на кого? Питання в якості вибору. Народ зробив свій вибір і за свій вибір ви самі й відповідаєте.
Ще раз хочу подякувати своїм прихильникам за підтримку на виборах. І побажати 38-му округу жити і розвиватися хоча б не гірше, ніж останні п’ять років.

Віталій ШИЛОВ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *