Битва за врожай

Спроба рейдерського захоплення посівів соняшнику та кукурудзи в Магдалинівському районі викликала величезний суспільний резонанс

Удвічі спекотним видався вечір п’ятниці та субота 15-16 вересня на полях під селом Личкове Магдалинівського району. Потрапивши на місце подій, ми застали велике скупчення народу, два екіпажі поліції, представників районної адміністрації та Личківської сільради. Господар фірми «Агроволодар» Василь Кузнєцов курив сигарети в буквальному сенсі слова одну за одною.

Ось як виглядають події в його переказі:

«Минулого року ми прийшли на землі Новомосковського та Магдалинівського районів. Провели агітацію та почали укладати договори оренди. Станом на лютий у нас було зареєстровано близько 3000 га землі. Зараз ця цифра становить близько 3500 га. Все в суворій відповідності до чинного законодавства. Попередні орендарі – компанії «Олімпекс Агро» та «Агро Віта» в особі їх засновника пана Бахматюка – мабуть, повели себе з пайовиками неправильно й ті стали йти від них не тільки до мене, а й до інших орендарів. Тим більше, що термін дії договорів оренди з колишніми орендарями закінчився восени-взимку минулого 2016 року. Ми підписали законні договори з власниками земельних паїв, в законному порядку внесли їх до державного реєстру майнових прав, тобто нічого не порушили, діяли суворо в рамках закону. На орендованих землях провели посівну, виростили врожай і готувалися до його прибирання.

І раптом до цього спокійного життя втручаються колишні орендарі, які не мають жодних прав на цю землю. Вони через комісію при Мін’юсті, минаючи правове поле й судові інстанції, фактично скасовуючи право селян вільно розпоряджатися своїми земельними паями, незаконно й безпідставно скасували наші договори оренди. У хід пішли підроблені договори оренди. Принаймні 11 пайовиків навіть в очі не бачили ніяких договорів з «Олімпекс Агро». Документи оформлялися через віртуального реєстратора, чий офіс ми навіть не змогли знайти. Частину прав ми зуміли відстояти, але частина паїв на даний момент має подвійну реєстрацію. Ми звернулися до Мін’юсту та антирейдерської комісії при Верховній Раді. Про ситуацію відомо міністру юстиції, прем’єр-міністру і нашому губернатору. Але 9 вересня ми раптово дізнаємося, що за нашими діючими договорами порушено кримінальну справу, через слідчого суддю Бабушкінського району Дніпра було накладено арешт на право володіння та використання врожаю, вирощеного на наших полях. Це звичайне рейдерство, спроба вкрасти в нас урожай, яка проводиться шляхом узгоджених дій Мін’юсту та агроолігарха Бахматюка.

І ось в суботу до нас приїхала слідча бригада, а під її прикриттям – 7 чужих комбайнів, які націлилися зібрати наш урожай. В результаті наших активних дій про це свавілля дізналося керівництво міліції та прокуратури, а також київська влада. Вранці в суботу відстоювати свої права на свободу розпорядження власним майном з’їхалося близько 60 пайовиків – і старий, і молодий. На щастя на найвищому рівні ситуацію вдалося погасити, адже під час збирання врожаю кожна година на рахунку. Ми продовжили роботи, хоча й під наглядом правоохоронних органів. Але нам приховувати нічого, в нас абсолютно все законно!

Недобре погано відгукуватися про своїх опонентів, але їхні дії інакше як беззаконням назвати складно. Ми садили цей урожай, а вони приїхали його вкрасти».

Місцеві жителі заявили, що дії комісії Мін’юсту повертають у село кріпосне право, позбавляючи права власників земельних паїв самостійно розпоряджатися своєю власністю.

«Нас із нашою землею, як колись за царя, нинішні чиновники одним розчерком пера приписують до пана Бахматюка. А мій договір оренди, який я власноруч підписала, викидають у кошик, як порожній папірець. Я боюся земельної реформи саме тому, що мені вже сьогодні наочно показали – своєю землею мені розпоряджатися не дадуть, у мене її просто заберуть за фальшивими документами, як це відбувається сьогодні», – каже місцева мешканка Валентина Нор.

Власники земельних паїв попередили, що якщо це свавілля не буде вирішено згідно із законом на місцевому рівні або в Києві, вони готові винести проблему на рівень Євросоюзу та МВФ.

«Ми не активісти і не громадські працівники, але за свою землю битимося жорстко. Зараз ми створюємо громадську організацію із захисту прав пайовиків, і вже домовилися запросити до нас у село спостерігачів місії ОБСЄ. Нехай про це неподобство знає вся Європа, може хоч звідти зможуть дати по руках нашим рейдерам і змусити нашого міністра слідувати законам, а не якимось корупційним договірнякам», – каже представник ініціативної групи селян Тетяна Стець.

Сергій ВЕРЬОВКІН

Експертиза

Політичний експерт Андрій Золотарьов в ефірі 112 каналу 16 вересня, аналізуючи НП в с. Личкове, заявив:

«Європейські реформи в Україні, зокрема відкритий ринок землі, – під загрозою насамперед тому, що прийняті в поспіху закони залишають лазівки для рейдерства, чим користуються недобросовісні бізнесмени й чиновники. До таких відкритих дверцят для рейдерства можна віднести безмірні повноваження спецкомісії Мін’юсту, яка, якщо за законом, має лише функції реєстрації майнових та орендних прав, але завдяки Кабміну отримала право підміняти собою суд і самостійно, поза правовим полем, вирішувати – що їм реєструвати, а які реєстрації скасовувати. Не дивно, що саме Мін’юст сьогодні став основною «кришею» для рейдерства в АПК. А події в селі Личкове – дуже наочний тому приклад».

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *