• розумні бджоли

Бджола – найкращий друг людини

«Не буде бджіл – не буде запилення, не буде рослин, не буде тварин, не буде людини». Цей вислів часто приписують Альберту Ейнштейну, і хоча насправді жодних підтверджень щодо цього немає і афоризм почав фігурувати у ЗМІ вже після смерті великого вченого, не можна заперечувати, що в цих словах є велика частка істини. Зараз учені всього світу б’ють на сполох – популяція бджіл стрімко зменшується, цим одвічним трудівницям дуже потрібна людська підтримка.

В День Пасічника, який відзначається 19 серпня, привітаємо людей, які займаються цією не лише смачною, а й дійсно шляхетною справою, та згадаємо деякі незвичайні факти про бджіл, не просто комах, а наших прадавніх помічників на цій Землі.

  • На сьогодні найстарішою безсумнівною скам’янілістю бджоли є знахідка в бірманському бурштині «Hukawng Valley» (М’янма. Вік знахідки близько 100 млн років (ранній крейдяний період!), знайдений вид бджоли названий Melittosphex burmensis і є явною перехідною формою від хижих ос до бджол-запилювачів.
  • Люди захоплюються бджолами багато століть. Найдавнішому зображенню бджіл, які збирають мед, налічується 15 тисяч років. Такий малюнок знаходиться на стіні в одній з печер в східній Іспанії.
  • У стародавньому Єгипті медом платили податки, а в ранній Греції і в Римі він символізував родючість, любов і красу. Люди вважали бджіл містичними та чарівними істотами, дивувалися високою організацією їхньої праці зі збору «нектару богів» – меду. В античній міфології Купідон вмочував свої стріли в мед, щоб наповнити серця закоханих солодкістю.
  • І все ж найбільша цінність медоносної бджоли не в тому, що вона виробляє продукти бджільництва, а в тому, що вона є найважливішим обпилювачем практично всіх сільськогосподарських культур і дикорослих квіткових рослин. Користь, яку приносять бджоли в результаті запилення рослин, у багато разів перевищує доходи від реалізації меду.
  • Біологи з університету Монтани протягом декількох років тренують бджіл на пошук за запахом, використовуючи класичну дресировочну методу: зробив справу – отримай нагороду. В якості призу бджолам видають воду й цукор. Вивчивши новий аромат, бджола швидко передає своє знання родичам. Таким чином, за кілька годин на пошуки нового запаху можна направити весь вулик, який роїтиметься, відшукуючи, замість квітів, динаміт, нітрогліцерин, 2,4-динітротолуол тощо.
  • Не секрет, що бджоли дуже соціальні, але також вони надзвичайно розумні й легко навчаються! Бджоли спілкуються один з одним за допомогою складної мови рухів, вираженої в «вихляючих танцях». Їхня поведінка дуже різноманітна. Лише в робочих бджіл вчені налічують близько 60 різних поведінкових ритуалів! Окрім цього, вони використовують складну систему хімічних сигналів. У 2012 дослідники навчили групу медоносних бджіл розбиратися у стилях живопису, а саме в кубизмі та імпресіонізмі. Вченим вдалося домогтися того, що комахи одночасно розрізняли п’ять окремих творінь Пабло Пікассо та Клода Моне. Цікаво, що після навчання бджоли впізнавали й інші картини в тому ж стилі, що говорить про їхню здатність обробляти складну візуальну інформацію.

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *