• рівень життя

Арифметика жаху

Просидів вчора декілька годин, вивчаючи підсумкові цифри Держкомітету зі статистики і порівнюючи їх із бадьорими заявами влади про те, що «жити стало краще». Читав, рахував, малював таблички – і волосся дибки ставало.

Є такий узагальнений критерій рівня розвитку економіки, рівня доходів, рівня життя – це купівельна спроможність населення. Тобто, скільки ви змогли на свої доходи купити за рік хліба, ковбаси, ліків, телевізорів, сорочок, Мерседесів, і всього такого іншого. Не потрібно рахувати ВВП та вводити складні коефіцієнти. Досить знати, скільки грошей населення країни віднесло на внутрішній ринок, і ви знатимете про реальне життя людей усе. Щоправда, міряти потрібно не в національній валюті, а в доларовому еквіваленті, щоб враховувати купівельну спроможність гривні.

Так ось, п’ять років тому в 2012 році роздрібний товарообіг України склав 50 689,940 млн. доларів, а в 2016 році він впав на 60,79% – до 19 873,213 млн. доларів. Інакше кажучи, п’ять років тому середньостатистичний українець відніс на базар, у магазин, в аптеку 1110 із копійками доларів, а в минулому році – всього 464 долара. Ось вам наочно всі казки про зростання зарплат і пенсій, про реформи й перспективи. Життя кожної конкретної людини стало на 60% гірше. Багато хто починає забувати смак м’яса чи риби. В людей немає грошей.

За п’ять років продаж м’ясної продукції на внутрішньому ринку України знизився на 21,4%, риби та рибопродуктів – на 39,4%, сиру – на 13,5%, хліба – на 14,3%, і навіть їжа жебраків – різні крупи – і тут падіння на 13%. Не дивно, адже за п’ять років той же рис подорожчав утричі. Пам’ятаєте, як у 2012 році він коштував 5,95 грн за кілограм? А сьогодні?

Що й казати, якщо навіть казенної горілки у 2016 році продано на 46% менше, ніж у 2012-му. Зростання продажів є лише за однією позицією – на 0,83% більше продано макаронних виробів.

Щоправда, цим цифрам можна дати й інше пояснення. Населення в Україні вже давно не 42 мільйони, як нам розповідають, а мільйонів 30. Може саме тому й Кабмін Яценюка, і Кабмін Гройсмана з року в рік відмовляються проводити перепис населення. Уявляєте, скільки грошей можна замутити на «мертвих душах»?

Ваш Мартин КАПУСТА

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *