Андріївські вечорниці: «Ой Андрію, Андрію, даруй нам надію!»

У День апостола Андрія Первозванного, 13-го грудня, коли, за українським звичаєм сільська молодь раніше збиралася в одній хаті, влаштовуючи там усілякі забави та гульбища, старшокласники нашої школи повернули нас у минуле і продемонстрували, як проходили Андріївські вечорниці.

Традиційні вечорниці — свято вареників та дівочого гадання відбулося у Василівському НВК на свято Андрія. Цього вечора перед учнями ожили герої українських звичаїв та обрядів.

Дійство, яке заворожувало й захоплювало, — затишна хата зі щедрою господинею, гурт веселих дівчат, хлопців «із сусіднього села», щедрий стіл зі смачними стравами, — усе це налаштовувало присутніх на неабиякий позитив.

А які ж вечорниці без гадання? Таємниче ворожіння дівчат на свою долю на чоботах, на галузках, на папірцях з іменами женихів — саме в цю ніч вважається магічним і віщує майбутнє.

Усе свято супроводжувалося українськими піснями, а також не обійшлося й без калити, що за легендою приносить щастя, без пана Коцюбинського й пана Калитинського. Калиту навипередки намагалися відкусити завзяті хлопчаки. Після всіх обов’язкових для цього вечора обрядів молоді господині гостинно запросили всіх присутніх скуштувати вареників. Ось тут не обійшлося без сюрпризів. В окремих варениках смачна капуста чи картопля були замінені на гіркий перець чи сіль, але ті учасники свята, кому вони дістались, ще більше жартували та раділи.

Гості свята побачили справжнє українське дійство. Хлопці та дівчата жартували, співали, ворожили. Виставу підготувала учитель математики Світлицька Валентина Василівна.

Зі сторони було приємно спостерігати й за учасниками, і за глядачами, які поринули в чарівний світ народних звичаїв і традицій.

Директор Василівського НВК Ірина ШАПОВАЛ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *